PODOLOGIA

POMOC - PROFILAKTYKA - PORADNICTWO
Podologia jest nową dziedziną związaną z medycyną zajmującą się specjalistyczną pielęgnacją stóp. Podolog bada, diagnozuje i przeprowadza specjalistyczne zabieg związane ze zmianami patologicznymi nóg. Posiada wiedzę z zakresu dermatologii, ortopedii, diebetologii, angiologii i anatomii. Dzięki połączeniu tej wiedzy i praktycznych umiejętności uzyskuje kwalifikacje do pielęgnacji stóp u chorych na cukrzycę, łuszczycę, u osób z wrastającymi paznokciami i pękającymi piętami. Jego świadomość dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie pozwala na zapewnienie najlepszej opieki klientom.

Aby zabiegi były skuteczne i dawały ulgę, trzeba najpierw przeprowadzić prawidłowy wywiad z pacjentem. Następnie należy zbadać jego stopy w odciążeniu i pod obciążeniem. Dopiero wówczas można postawić prawidłową diagnozę i podjąć decyzję o wykonaniu konkretnych zabiegów. Ważne, aby pacjent zrozumiał co i dlaczego dzieje się z jego stopami oraz jakie powinien podjąć działania wspomagające, aby zlikwidować przyczyny swoich dolegliwości. Bez zaangażowania ze strony pacjenta leczenie zazwyczaj niepotrzebnie się wydłuża a w niektórych przypadkach bywa nawet nieskuteczne.
Podolog zajmuje się również poradnictwem w zakresie doboru odpowiedniego obuwia używanego na co dzień i w pracy, właściwej higieny i pielęgnacji przy użyciu profesjonalnych kosmetyków w zależności od rodzaju stóp oraz w zakresie terapii wspomagających leczenie z zastosowaniem preparatów celowanych. Pamiętać należy, że nie wszystkie przypadłości podolog może usunąć samodzielnie. Czasami potrzebna jest współpraca i konsultacje z lekarzami o różnych specjalnościach.

PODOLOG?
 
Specjalista ds. podologii zajmuje się profilaktyką i wsparciem w procesie leczenia chorób stóp. Wykorzystuje wiedzę z zakresu profilaktyki i leczenia zachowawczego chorób narządu ruchu, chorób naczyniowych oraz ogólnej pielęgnacji kończyn dolnych. Zajmuje się pacjentami z grup ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę lub chorzy ze zmianami reumatycznymi stóp. Przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych na stopach, w przypadku powstałych dolegliwości przeprowadza zabiegi lub terapie. Pośredniczy pomiędzy pacjentem a specjalistami takimi jak: interniści, diabetolodzy, dermatolodzy, flebolodzy, chirurdzy, masażyści, fizjoterapeuci czy rehabilitanci. Udziela wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji stóp i nóg oraz stosowania specjalistycznych preparatów kosmetycznych. Stosuje podstawowe lub specjalistyczne środki farmaceutyczne, wykonuje protetyczne odciążenia szczególnie zagrożonych miejsc za pomocą specjalistycznych opatrunków i ortoz. Wykonuje indywidualne klamry korygujące paznokcie wrastające oraz wkładki korygujące deformacje stóp. Przynosi ulgę obolałym stopom za pomocą tapingu podologicznego.

Spektrum działań usług specjalisty ds. podologii to:

- analiza rodzaju deformacji stopy,
- poradnictwo dotyczące obuwia,
- wprowadzenie do gimnastyki stóp,
- profilaktyka stopy cukrzycowej diabetyka,
- wykonanie odciążenia ze specjalnie do tego przeznaczonych materiałów,
- korekty ustawienia palucha i palców przy pomocy plastrów tape lub fiksatorów,
- ortozy – trwałe, indywidualne środki odciążąjąco-korygujące z masy kauczukowo – silikonowej,
- skracanie paznokci oraz zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych, zgrubiałych czy grzybiczych,
- usuwanie zrogowaciałego naskórka (hiperkeratozy),
- rozpoznanie, usuwanie odcisków oraz kurzajek,
- odciążanie miejsc bolesnych (taping podologiczny),
- wykonanie indywidualnej, korygującej wrastający lub zakręcony paznokieć klamry (ortonyksja),
- odbudowa paznokci (protetyka paznokci),
- zabiegi terapeutyczne, poprawiające samopoczucie,
- poradnictwo ogólne i indywidualne.
 

NA CZYM POLEGA ZABIEG PODOLOGICZNY?
 

Zabieg podologiczny to pedicure specjalistyczny. Podolog podczas wizyty zakłada Pacjentowi kartę przeprowadzając dokładny wywiad, oglądając stopy i podudzia oraz stawia diagnozę związaną ze zmianami, jakie zauważył. Jeśli jest to konieczne kieruje Pacjenta do lekarza specjalisty, aby pomóc mu w likwidacji problemu. Sam natomiast po zanotowaniu wszystkich informacji w karcie, przedstawia Pacjentowi, w jaki sposób będzie przeprowadzona terapia, uzgadnia z Nim odpowiedni plan pielęgnacji, a następnie przechodzi do zabiegu.

Zabieg pedicure podologicznego różni się zdecydowanie od zabiegu kosmetycznego. Zmiany występujące na stopach są najpierw rozpoznawane i różnicowane przez Podologa, a następnie dokładnie usuwane (najczęściej bezboleśnie) odpowiednio do tego przygotowanymi narzędziami. Po zabiegu podolog dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej.

W gabinecie podologicznym Pacjent czuje się bezpiecznie. Podolog w miarę potrzeby zakłada opatrunki na zmienione chorobowo miejsca z odpowiednimi preparatami wspomagającymi lecznie.

Podolog współpracuje z lekarzami różnych specjalności, m.in. dermatologiem, ortopedą, flebologiem, chirurgiem, diabetolgiem itp. Ścisła współpraca z tymi lekarzami gwarantuje profesjonalną opiekę nad Pacjentem.

DLA KOGO?

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach t.j.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

PROFILAKTYKA


Podologia to również zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na zdrowych stopach po to, aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom oraz aby stopy były nie tylko zdrowe ale i ładne.


 

Postaw na zdrowe i zadbane stopy  !                                                                                     Serdecznie zapraszamy


GABINET PODOLOGICZNY ORCHIDEA S.C.
ul. Sikorskiego 10
38-400 Krosno
te. 791 617 902


 


 
 
 

Kontakt z nami

Zapraszamy do kontaktu z nami:

  • Firma: Gabinet Podologiczno-Kosmetyczny Orchidea s.c.
  • Adres: ul. Sikorskiego 10 (Osiedle Generalskie), 38-400 Krosno, podkarpackie
  • Telefon Gabinet Podologiczny: 791 617 902
  • Telefon Gabinet Kosmetyczny: 791 617 102
  • Email: orchideagabinet@op.pl
  • Strona internetowa: www.orchidea-krosno.pl